Arrangementskoordinator
Henrik Andersen
Mobil: 21319507
E-mail: midget(snabel-a)outlook.dk
Nyt fra Klubben – Mesterskabsløb
Efter en veloverstået og meget succesfuld Fredericia messe er det tid at kigge frem mod sæsonens Mesterskabsløb.
Men først skal herfra lyde en stor tak til alle medlemmer der kiggede forbi på standen, en stor tak til klubshoppen for stort salg og servicering af såvel gamle som nye medlemmer, en stor tak til alle messegaster som sørgede for at der konstant var kaffe/rundstykker/småkager, samt at standen hele tiden så pæn og indbydende ud, en meget stor tak til de ansvarlige og alle deres hjælpere for opstilling og nedtagning af standen.
Min subjektive vurdering er at vores stand (som sædvanlig) var messens flotteste og mest velbesøgte.
Mesterskabssæsonen
Normalt har vi jo haft 5 årlige mesterskabsløb, men i 2025 har det været endog meget svært at finde arrangører, hvorfor der pt. kun er planlagt 3 løb.
Vi må erkende at det programsatte løb den 10. maj ikke bliver til noget, og at der stadig mangler arrangør til løbet der er programsat til den 9. august.
Så derfor skal jeg hermed opfordre jer derude til at ”komme ud af busken” finde en eller en lille gruppe der vil påtage sig at stå for dette løb.
Der er stor hjælp at hente hos de erfarne arrangører så giv mig blot en tilbagemelding så skal jeg nok sørge for at du/I kan blive tilknyttet en af disse som mentor ved planlægningen.
Der er en rigtig fin vejledning til løbsarrangører på klubbens hjemmeside Tips og gode råd til arrangører – Velkommen til MG Car Club Denmark
Årets første løb bliver således Fynsløbet den 21. juni hvor tilmeldingen er åben med seneste tilmelding den 10. juni.
Se indbydelse i marts nummeret af MG Bladet samt på hjemmesiden Klubløb og -mesterskab 2025 – Velkommen til MG Car Club Denmark
Løbsreglement.
I 2024 blev der fra flere medlemmer påpeget nogle uklarheder vedrørende pointtildeling ved mesterskabsløb, hvorfor bestyrelsen har opdateret reglementet med præciseringer af disse forhold.
Det opdaterede reglement er dateret den 29. januar 2025, og er at finde på hjemmesiden Løbsreglement/Point (29.januar 2025) – Velkommen til MG Car Club Denmark
For god ordens skyld vil jeg gøre opmærksom at såfremt der ikke findes en arrangør til augustløbet, vil Mesterskabet naturligvis blive gennemført og der vil blive fundet en værdig Klubmester på baggrund at de 3 løb 😊.
MG T Type Tur 2025.
Tilmelding er åben. Alle MG T Typer er velkomne, både originalerne og de ikke helt så originale………….
læs mere her!
Nyt fra Klubben – Picnicture
Glædeligt forår til alle 😊
Den 26. april er udnævnt til datoen for den første af årets 2 Picnic ture.
Picnicturene blev indført i forlængelse af Corona perioden, og den gode tradition er fastholdt.
Picnicturene er uden konkurrencer men blot en dejlig køretur i naturskønne omgivelser sammen med ligesindede.
Picnicturene arrangeres separat i hvert Pubmødeområde. Det er gratis at deltage og Klubben er vært for en sandwich og øl/sodavand til deltagerne, – hvorfor tilmelding er nødvendig.
Hvis man gerne vil se lidt andet end ”de smukke områder i eget opland” er frit slag for at deltage i et andet Pubmødeområde end hvor man selv hører til 😊.
Hold øje med kalenderen på hjemmesiden samt opslag på Facebook for nærmere instruktion om turene, tilmelding mv.
NB. Pub-område Syd har af planlægningstekniske grunde været nødt til at lægge deres Picnictur den 10. maj i stedet for den 26. april.
Med MG hilsen – Henrik Andersen
MG Klubmesterskabsløb 2025
10. maj 2025 – Endnu ikke fastlagt
21.juni 2025 – MG Fynsløb – Info og tilmelding
09.august 2025 – Endnu ikke fastlagt
13.september 2025 – MG Vestkystløb – arr. Jonathan David Madden
04.oktober 2025 – MG Aftenløb – Trekant/Lillebæltsløb – arr. Karin og Mogens Jensen
Ture med rejseudvalget her!
Reserver datoer og bak op omkring arrangementerne.
Tak til alle arrangører og medhjælpere, som gør en stor indsats for at vi alle kan få nogle gode MG-oplevelser!
Hovedsponsor for nummerpladeskilte er igen, igen “Bonnevie MG Import” – tak til Lars Bonnevie!
Med håbet om en god sæson 2025!
Henrik Andersen
Arrangementskoordinator
MG CAR CLUB DENMARK