Nyt fra bestyrelsen

Nyt fra bestyrelsen – august – september 2025

Kære MG’er!

Her i august har vi desværre fået meddelelse om at Anders Ditlev Clausager er død i England, efter længere tids sygdom. Clausager har de sidste mange år boet i England. De fleste kender sikkert Clausager for de bøger, han har skrevet om MG’ biler og andre klassiske engelske biler, deres tilblivelse og historierne bag. Hans tekniske indsigt var enorm. Gert Jørgensen har her skrevet en længere kronik.
Vi må desværre i år skifte redaktør og grafisk opsætter af vores blad. Ole Aaen har fortalt, at han desværre har fået konstateret kræft i en lunge og skal opereres hurtigst mulig. – Ole er nu blevet opereret og sidste nyt er heldigvis, at det er gået godt, og som lægerne forventede. En længere rekonvalescens må dog forventes. Ole har på denne baggrund besluttet ikke at vende tilbage som redaktør efter genoptræning mv.
Det vil godt nok fylde flere sider, hvis jeg skal liste de mange områder og opgaver som Ole gennem rigtig mange år har deltaget- og været engageret i. Stor tak til Ole for den ekstraordinære indsats gennem årene! Vi ønsker Ole alt godt fremover!
Marlene Jørgensen har lovet at vikariere som redaktør og lave dette september blad og heldigvis også november udgaven – naturligvis sammen med den øvrige redaktion. Det giver os lidt tid til at finde en længerevarende løsning. Stor tak til Marlene for at springe til med kort varsel, så vi får bladet udsendt som sædvanligt.
Til 1. januar bladet mangler vi derfor en redaktør og en til at sætte bladet op grafisk. Den grafiske opsætning kan vi i værste fald få løst via et professionelt bureau. Men, redaktører skal helst være en person eller personer, der deles om opgaven, der har kendskab til klubbens virke og selvfølgelig interesse for MG biler.
Har du / I interesse i at blive den kommende redaktør – kontakt gerne mig eller en af de andre i bestyrelsen. Der vil ligeledes kunne hentes stor hjælp fra de erfarne medlemmer af redaktionen.
Husk messen i Fredericia d.18. og 19. oktober.
Glædeligt efterår – pas godt på hinanden og jer selv. / Finn